František Josef

29. prosince 2008 v 11:59 | Monis |  Císař František JosefFrantišek Josef I.


Syn arcivévody Františka Karla a bavorské princezny Žofie přišel na svět v srpnu 1830 ve Vídni. Byl oblíbeným vnukem starého císaře Františka a všichni v něm už od začátku spatřovali budoucího císaře. Narození Františka Josefa byla velká sláva, jelikož na první dítě si jeho rodiče museli počkat celých šest let. Budoucí císař byl vychován především k píli a zodpovědnosti. Už když byl dítě, projevoval se u něj jeho pověstný smysl pro pořádek - hračky musely být všechny přesně na svém místě. Celý život miloval František Josef armádu, hlavně vojenské přehlídky, nicméně nikdy žádnou pořádnou bitvu nevyhrál. V roce 1848 vypukla revoluce a celý dvůr musel uprchnout do Čech. Doposud měl moc ve svých rukou tajný vládní kabinet ve složení Metternich, Kolowrat a arcivévoda Ludvík. Císař Ferdinand byl vlastně jen politickou loutkou, sám by vládnout nikdy nedovedl. Všem bylo jasné, že obtížnou situaci může vyřešit jen jeho abdikace a nástup nového, schopnějšího panovníka. Ferdinand se však nechtěl koruny vzdát, jelikož byl přesvědčen o svém božském poslání, a proto ho museli přesvědčit pomocí jedné lsti. V olomouckém arcibiskupském paláci pracoval tehdy jistý lokaj, který byl prý k nerozeznání podobný od zemřelého císaře Františka (Ferdinandova otce). Oblékli mu uniformu, dali přes ni bílý plášť a v noci ho tajně nastrčili Ferdinandovi do pokoje. K překvapenému císaři pronesl hrobovým hlasem: "Ferdo, Ferdo, ty přece musíš abdikovat!". Druhý den ráno prý Ferdinand opravu abdikaci podepsal.

Jeho nástupcem se tedy stal teprve osmnáctiletý František Josef. Revoluce v Uhrách byla krvavě potlačena, mnoho lidí bylo popraveno a tak není divu, že si mladý císař moc sympatií nezískal. V roce 1853 ho dokonce Maďar János Libenyj napadl dýkou, atentát se však nezdařil. S Alžbětou, svou vlastní sestřenicí, se František Josef oženil v roce 1854. I když ji celý život miloval, bylo jejich manželství nešťastné. Jako každý muž té doby s dobrým postavením a majetkem si mohl dovolit být své ženě nevěrný, a to také byl. Jeho "andělská Sisi", i když mu jednu jeho milenku za tím účelem sama přivedla, mu to nikdy neodpustila a byla stále na cestách a o manžela a děti se zajímala jen málo. Vláda Františka Josefa se částečně nesla ve znamení vojenských neúspěchů - během krymské války (1854-1856) si císař znepřátelil Rusko, po prohrané válce s Francií a Sardinií ztratilo Rakousko Lombardsko a pro prohrané válce s Pruskem (která skončila fiaskem u Hradce Králové) musel František Josef postoupit i poslední italskou provincii Benátsko. František Josef musel ustoupit i Maďarům, které podporovala jeho manželka, a v roce 1867 byl nucen souhlasit se vznikem dualismu. Říše teď měla dvě hlavní města i dva parlamenty. Tímto činem sice vyhověl Maďarům, ale ostatní národy monarchie se právem cítily být podvedené. Podobné vyrovnání s Čechy císař zamítl roku 1871.

Ani v soukromém životě se mu nedařilo lépe. Bratra Maxmiliána popravili v roce 1867 v Mexiku, syn Rudolf, který se s otcem rozcházel v názorech i povaze, spáchal sebevraždu. Císařovnu Alžbětu zavraždil italský anarchista a synovec František Ferdinand d'Este zahynul i se svou českou manželkou v Sarajevu. Právě smrt synovce - následníka trůnu - byla použita jako záminka k vypuknutí první světové války. Jejího konce se starý císař už nedožil. Zemřel ve Vídni v roce 1916 uprostřed bojů a svému prasynovci Karlovi předal už jen rozpadající se říši.

http://cisarovna-sisi.wz.cz

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sandríísek =* Sandríísek =* | 27. listopadu 2010 v 11:21 | Reagovat

Pěknéé to se mi hodí na referát...:))

2 Monis Monis | 29. listopadu 2010 v 7:25 | Reagovat

Tak ať dostaneš 1 :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama